Czym jest harmonogram spłaty kredytu?

Czym jest harmonogram spłaty kredytu?

Bez względu na rodzaj kredytu lub pożyczki ratalnej, kluczową informacją dla każdego potencjalnego kredytobiorcy jest całkowity oraz miesięczny koszt kredytu.

Harmonogram spłaty kredytu to nie tylko tabelka

Harmonogram spłaty kredytu przedstawiany zwykle w formie tabeli lub kalendarza stanowi rozkład miesięcznych rat razem z terminami ich spłat. W tego typu dokumencie, który pożyczkodawca dołącza do umowy, znaleźć można informacje odnośnie wysokości opłat i prowizji. Dzięki temu uzyskujemy klarowny obraz tego, ile będziemy musieli zapłacić w skali zarówno roku, jak i miesiąca.

Podejmując decyzję na temat związania się z potencjalnym pożyczkodawcą, kluczową kwestią będzie całkowity koszt zobowiązania, w związku z tym warto zwrócić uwagę na zawarte w harmonogramie informacje takie, jak kwota odsetek i kapitału oraz aktualne oprocentowanie kredytu czy pożyczki.

Rozmaite możliwości spłat kredytu

Harmonogram kredytu będzie się prezentował różnie, w zależności od wybranego przez nas kredytu czy pożyczki. Najczęściej spotkać możemy się z:

  •         ratami annuitetowymi – to forma spłaty, kiedy raty odsetkowo – kapitałowe są równe; mogą one obowiązywać podczas danej stopy procentowej albo całego kredytu,
  •         ratami malejącymi – forma spłaty, kiedy raty odsetkowo – kapitałowe maleją wraz ze spłacaniem kredytu,
  •         ratami rosnącymi – forma spłaty, kiedy raty odsetkowo – kapitałowe rosną w miarę spłacania kredytu,
  •         ratami balonowymi – forma spłaty, kiedy najpierw spłacane są odsetki, a spłata kapitału następuje na samym końcu.

Harmonogram znacząco ułatwi nam śledzenie kosztów oraz terminów, w szczególności wówczas, gdy wartości naszych rat są nierówne. Pożyczkodawca gwarantuje klientowi dostęp do harmonogramu najpóźniej w dniu, w którym wypłacana jest gotówka. Ma on również możliwość złożenia wniosku o bezpłatne wysłanie harmonogramu spłaty kredytu.

Czy kredyt można spłacić szybciej?

Istnieje możliwość zmiany harmonogramu. W takim przypadku, każdy złożony wniosek jest rozpatrywany indywidualne, a rozwiązanie dopasowywane do wysokości zobowiązania, jego oprocentowania oraz finansowych możliwości klienta.

Harmonogram spłaty pożyczki lub kredytu może się zmienić z przyczyn niezależnych od klienta. Wówczas pożyczkodawca ma obowiązek przygotowania jego nowej wersji. Harmonogram może ulec zmianie  na skutek:

  •         zmiany okresu spłaty kredytu – kiedy następuje jego wydłużenie lub skrócenie,
  •         wakacji kredytowych – kiedy następuje zawieszenie spłat kredytu, co może zmienić wysokość rat oraz okres spłaty,
  •         zmiany typu spłacanych rat – na przykład z annuitetowych na malejące,
  •         zmiany oprocentowania – obowiązuje jedynie wówczas, kiedy w umowie zaznaczone zostało zmienne oprocentowanie kredytu.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że zmiana okresu spłaty kredytu z dłuższej na krótszą zwiększy wysokość rat. Analogicznie, jeżeli wydłużymy dany okres, wartość rat ulegnie zmniejszeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *