Pożyczki w 15 minut – ile jest prawdy w tym haśle reklamowym?

Pożyczki w 15 minut – ile jest prawdy w tym haśle reklamowym?

Pożyczki internetowe zyskały ogromną popularność między innymi ze względu na to, że można je zaciągnąć bardzo szybko i wygodnie bez ruszania się z domu. Szybkość dotyczy tutaj zarówno procedury ubiegania się o pożyczkę, jak i przelewu pieniędzy na konto klienta. Niektóre firmy deklarują, że pożyczkę można u nich otrzymać nawet w 15 minut – czy rzeczywiście jest to możliwe w tak krótkim czasie?

Ile czasu trwa wnioskowanie o pożyczkę online?

W większości przypadków wnioskowanie o pożyczkę online sprowadza się do trzech czynności:

  • Rejestracji na stronie www pożyczkodawcy
  • Wypełnienia formularza wniosku online
  • Wykonania mikroprzelewu weryfikacyjnego w celu potwierdzenia tożsamości oraz prawa do rachunku bankowego, na który ma być przelana kwota pożyczki

Najwięcej czasu należy poświęcić na wypełnienie wniosku, który w każdej firmie wygląda nieco inaczej. Czasami wymagane jest jedynie podanie danych z dowodu osobistego, wpisanie numeru rachunku i kilku informacji na temat wysokości dochodów. Są jednak firmy, które oczekują wpisania bardziej szczegółowych informacji np. na temat statusu rodzinnego, innych zobowiązań kredytowych, czy nawet praw do lokalu, w którym się mieszka. Od liczby rubryczek w formularzu zależy więc czas jego wypełnienia – może on wynieść  zaledwie 2 minuty lub nawet 10 minut.

Wykonanie mikroprzelewu zajmuje zwykle 1-2 minuty, ponieważ większość firm korzysta z szybkich systemów płatności internetowych np. Blue Media. Jeżeli klient ma konto w banku nie obsługiwanym przez dany system płatności, musi zaczekać aż jego przelew zostanie zaksięgowany na rachunku pożyczkodawcy zgodnie z harmonogramem sesji bankowych przelewów. To może trwać nawet kilka godzin.

Jak szybko podejmowana jest decyzja o przyznaniu pożyczki?

Każdy klient ubiegający się o pożyczkę online jest sprawdzany przez pożyczkodawcę pod kątem zdolności kredytowej oraz rzetelności w regulowaniu zobowiązań. Większość firm pożyczkowych oceny takiej dokonuje na podstawie informacji podanych w formularzu, a także informacji pozyskanych z baz dłużników, Biura Informacji Kredytowej, czy specjalnych platform wymiany informacji sektora pożyczkowego. Najlepsze firmy korzystają ze specjalnego oprogramowania, które automatycznie dokonuje oceny kredytowej klienta  – wówczas decyzja o przyznaniu pożyczki online jest podejmowana w ciągu 5-10 minut. Jeżeli jednak pożyczkodawca stosuje metody tradycyjne weryfikacji klientów, na decyzję można czekać nawet godzinę.

Ile trzeba czekać na przelew pieniędzy?

Firmy pożyczkowe najczęściej deklarują przelew środków z tytułu pożyczki natychmiast po podjęciu pozytywnej decyzji kredytowej. Rzeczywiście, większość z nich właśnie tak robi, jednak nie oznacza to, że każdy klient od razu widzi pieniądze na swoim koncie. Nieco dłużej na gotówkę muszą poczekać osoby, które:

  • Nie mają rachunku w jednym z banków obsługujących pożyczkodawcę (zwykle firmy pożyczkowe mają konta w kilku najpopularniejszych bankach)
  • Wysłały wniosek o pożyczkę poza godzinami pracy banku np. w niedzielę lub w nocy

Jeżeli ma się rachunek w tym samym banku co firma pożyczkowa, a wniosek o pożyczkę składa się w dniu roboczym w godzinach pracy firmy pożyczkowej oraz banku – środki można zobaczyć na swoim rachunku w ciągu 1-5 minut od otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej.

Czy można więc stwierdzić, że pożyczki w 15 minut istnieją? Jak najbardziej, jednak dużo zależy od tego, którego pożyczkodawcę wybierzemy i kiedy postanowimy złożyć wniosek. Przed zaciągnięciem pożyczki, warto więc dokładnie zapoznać się z procedurami poszczególnych firm, by potem nie czuć rozczarowania z powodu zbyt długiego oczekiwania na pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *